Prokletý ostrov na Orknejích

Souostroví se skládá z více než 70 ostrovů, ale jen 20 jich je obydlených. Hlavním městem je Kirkwall. Mezi ostrovy se rozkládá vodní plocha nazývaná Scapa Flow. Ta byla za obou světových válek hlavní základnou. Když si půjčíte v Kirwallu auto, můžete objíždět záliv Scapa Flow a prohlížet a fotit vraky německé válečné flotily, která tu byla zadržena na konci první světové války.
ostrov orkneje

Orkneje jsou obydleny už 5500 let. Žili zde Piktové, později Norové a roku 835 byly ostrovy připojeny k Norsku. Ovšem roku 1472 přešly pod Skotsko.

Jestli jste milovníci jídla a rádi ochutnáváte místní speciality, budou vám chutnat bifteky a domácí sýry. Orknejští rybáři dodávají do restaurací své úlovky-krevety, kraby, lososy, za které zaplatíte zlomek toho, co jinde v Evropě.
pobřeží orknejí

Jediný místní pivovar vám nabídne tři druhy piva. Jako aperitiv dostanete dvanáctiletou whisky nejseverněji položené skotské destilérky.

Jsou zde jedny z nejstarších a nejzachovalejších neolitických památek v Evropě.

Nejmenší z ostrovů je Eynhallow, což znamená Svatý ostrov, ale říká se mu , protože v roce 1851 byl zasažen morem. Byl to důvod, proč rodiny odtud odešly. Aby byla jistota, že se nikdo z nich nevrátí, dal zdejší pán sundat střechy ze všech domů.

Přístup je sem velmi složitý. Dostat se sem je možné jediný den v průběhu července. Jinak jsou tu neustále velké přílivové vlny. Díky nim není možné překonat moře mezi ostrovem a pevninou.

Eynhallow kdysi býval cílem poutníků. Z novější historie tu jsou pozůstatky kaple nebo kostela asi z dvanáctého století.

Více toho zde neuvidíte, protože ostrůvek je opravdu malý. Jeho rozloha se pohybuje okolo 75 hektarů, což je tři čtvrtě čtverečního kilometru.

Zato je obestřen legendami. Jedna vypráví, že je v moci zlých ostrovních duchů a ti ho nechají rozplynout pokaždé, když se na něj někdo pokusí vstoupit.

Další nám vypráví o mořských lidech, se schopností měnit podobu a ti sem přicházejí pouze v létě.

Archeology dost fascinuje, protože si nejsou dodnes jistí, zda se zde mohl nacházet celý klášterní komplex. Orkneje jsou totiž jediným místem západní Evropy, kde by se nenacházela žádná sakrální stavba. Paradoxně díky přílišnému zájmu se tu ale žádný rozsáhlý archeologický výzkum nekonal.
orkneje skotsko

Ale díky tomu je to výhra pro přírodu, protože se zde vyskytují mořští ptáci, kteří si tu mohou nerušeně stavět hnízda. Pozorovat tu můžete papuchalky nebo rybáky dlouhoocasé.

Určitě neváhejte a vydejte se na toto pozoruhodná místa, která vám zaručí netradičně strávenou dovolenou.

Prokletý ostrov na Orknejích
1 (20%)1