Když místní noviny zavírají, vládní výdaje se zvyšují, zjistila studie

.


Paul Gao, profesor financí na příslušné vysoké škole, uvedl, že myšlenka na tuto studii jej napadla minulý týden při sledování pořadu Last Week Tonight Jona Olivera o úpadku místních novin před téměř dvěma lety. Výsledek studie: financování se vytratí v temnotě. Vliv zavírání redakcí novin na veřejné finance je údajně takový, že existuje přímá souvislost mezi ztrátou místních novin a vyššími náklady nebo menší efektivitou vlády. Desítky místních novin zavřely, omezily svůj tiskový plán nebo v posledních letech přešly do online formy. Objem vytištěného nákladu klesl zhruba o 27 % mezi léty 2003 a 2014, podle výzkumného střediska Pew, a došlo k 35procentnímu poklesu počtu státních reportérů.
obchodní úspěch.jpg
Tato omezení mají podle Gaa za následek vyšší náklady. Jak konstatují autoři, místní noviny hrají důležitou a jedinečnou roli ve správném fungování vlády a trhů. „Někteří lidé nám řekli, že místní noviny nehrají významnou roli v místní oblasti. Jiní uvedli, že mohou hrát určitou roli, ale že existují i nějaká jiná alternativní média,“ řekl Gao deníku Guardian. „Domníváme se, že místní noviny sehrávají důležitou a jedinečnou roli, kterou nelze snadno nahradit online zdrojem nebo národními zpravodajskými médii.“
noviny ve stojanu.jpg
Gaoův tým sledoval na 1 600 anglicky psaných deníků, které v letech 1996-2015 vycházely v 1 266 oblastech v USA, přičemž vyloučil oblasti, v nichž místní deníky nevychází. V jednom příkladu se zpráva zabývá uzavřením denverských Rocky Mountain News v roce 2009. Tento deník poskytoval rozsáhlé zpravodajství o dění v místních vládních orgánech, včetně auditu sporných federálních prostředků, přidělených šerifovu oddělení, a řady dalších obchodů. Jinými slovy je možné tvrdit, že náklady místní vlády na půjčování peněz, a s tím spojená rizika, se zvýšily, jakmile deníky ukončily svou činnost.

.

Když místní noviny zavírají, vládní výdaje se zvyšují, zjistila studie
5 (100%)1
.